63 Ciğer Dürüm Evi Doney Usta

Arkadaşlarımdan uzun zamandır duyduğum Ankara Balgat’ta Osmanlı nargilenin karşısında bulunan Doney usta hakkında  izlenimlerimi aktaracağım. İşletmenin sahibi Yusuf  bey, yılardan beri bu işle iştigal ediyor, kendisi Urfalı olan işletmecinin burası  3.adresi. Ankara’da daha önceleri Emek ve Balgat’ta yer açıp kapatan daha sonra bu adrese taşınan işletme ciğeri ile nam salmış. Yusuf ustanın mekanı ufak ve salaş bir yer. Açık ve kapalı alana sahip olan işletmenin iç tarafında 5 masa bulunuyor. İşletmenin menüsü kebap ağırlık olarak hazırlanmış.  İşletmeye geldiğimizde bizi güler yüzü ile Doney usta (Yusuf bey) karşıladı, Oturmak için kapalı alanı seçtik, iç taraf ufak ve merdiven ile çıkılan mutfak alanın üst kısmında konumlandırılmış ufak ama hoş bir yer. Mekan sade dekore edilmiş, duvarlarda Doney ustanın ünlü kişilere ve siyasilere yemek servisi yaptığı fotoğraflar bulunuyor. İşletmenin lavabolarında farklı çeşitlerde kolonya bulunuyor olması ilgimi çekti ve size aktarmak istedim..

Yerimizi aldıktan sonra masalarda bulunan el ilanı olarak hazırlanmış ancak fiyatları eski kalmış menülerden Doney ustanın da  önerisi ile  haşhaş kebabı ve ciğer ve et şiş karışık ızgara sipariş ettik. Doney usta işletmede kullanılan etlerin günlük ve zırh ile çekildiği ve lezzetlerinin bundan geldiği söyledi. Siparişimizi verdikten sonra masamıza salata ve ezme getirildi. Ezme baharatlı sulu ve lezzetli yerinde bir ezme, salatada kullanılan domateslerinde kabukları soyulmuş olarak servis edildi. Akşam saatlerinde gittiğimiz işletmede bir tek biz  olduğumuzdan yemekleri 10-15 dk bekledik. Açlıktan olsa gerek uzun bir beklemeden sonra Doney usta yemekleri kendi elleriyle servis etti. Haşhaşlı kebap 2 porsiyon diyebileceğim büyüklükte geldi. Haşhaş kebabında kullanılan ette hiçbir baharat kullanılmıyormuş etin kendi tadını alıyorsunuz, servis tabağı zengin hazırlanmış ve içinde közlenmiş biber, domates, sumaklı soğan, maydanoz ve közlenmiş patlıcan bulunuyor. Haşhaş kebabında etin lezzeti ve porsiyonun büyüklüğü güzel ancak kebap normalden fazla yağlı olduğunu belirtmek isterim. Gelelim ikinci siparişe toplanda 8 şiş ile servis edilen yemek, soğumaması için parça parça geliyor, yemek ile birlikte lezzetli lavaş ve kimyon getiriliyor, etlerin büyüklüğü ve lezzeti güzel ciğer mekanın ismi ile özdeşleşmiş olmasından belli lezzetli. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi büyüklükleri Urfa tipi büyük olan ciğeri tatmanızı öneririm.

İşletme müşterileri  misafirleri gibi görüyorlar, temizlik yerinde, fiyat performans  başarılı ancak yemek ile meze çeşitliliği daha fazla olabilir ve kebapta daha az yağlı yapılırsa Doney usta kısa zamanda mekanı büyütmesi gerekecek.:) İç oturum alanının  merdiven ile çıkılıyor olması  bebekli aileler ve yaşlıları zorlayabilir.

 Yemek sonrası maslarda bulunan fiyatların eski olduğu söylenip kebaplar için 14 TL ve içecekler için 2 TL ödeyip toplamda 34 TL (2013 Yılı için) ortalama bir fiyat ile mekandan mutlu ve doymuş bir mide ile kalktık.

Afiyet Olsun…

Mekan Bilgisi:

Barış Manço Caddesi No:31 Osmanlı Nargile Karşısı Balgat Ankara

Telefon: 0312 285 07 53

Alkolsüz

Açık Kapalı alana sahip

Park Sorunu yok.

Çay ikramı mevcut.